Ünlülerin Twitter Adresleri ve En son Tweetleri
Header
6

Twitter, android, IOS, Blackberry ve Windows’ un özel yazılımlarında sorunsuz olarak çalışabilmektedir.  İlgili uygulamaların marketlerinden ve google playden indirmeniz yeterlidir. Web sitesi otomatik olarak sizleri yönlendirecektir.

Trend Topic (TT) Nedir?

Bir konu hakkında en fazla sarfedilen söz öbeği, eğer yoğun oranda kullanıcı tarafından tweetlenirse trendtopic listesine yükselecektir. Oluşan listede tıklandığı zaman ilgili konuyla ilgili atılan tüm tweetler eş zamanlı olarak listeye düşmektedir. Trend Topic, gözde ve rağbet gören konu başlıklarını içerir. Trend topic için çoğunlukla TT kısaltması kullanılır.

trendtopic

Yukarıda twitter istanbul şehri için TT listesi gözükmektedir. Yukarıdaki kelimeler, yakın zamanda tweetler içinde en çok geçen kelimeleri işaret eder ve böylece gündemin ne olduğuna dair bilgi edinmemizi sağlar.

Hastag Nedir?

Hashtag kavramı ise diyez işareti ve devamında ilgili kelime grubu ile yazıldığında twitter bu bağlantıyı linkli hale getirir ve tıklandığında yine bu konuyla ilgili tweetler eş zamanlı olarak listelenir. Sezonluk kampanya yapan markalar, sivil kuruluşlar ve toplumsal hareketlerde birbirinden haberdar olmak adına kullanılırlar. Gündem ülke ülke ve şehir şehir filtrelenebilir.

Twitetr’da Hesap Açma

4 Adımda twitter hesabı almak kolaydır. Kullanıcı adı, mail adresi, şifre belirleyin ve mailinize gelen aktivasyon koduna tıklayın. Ardından bir twitter hesabınız olacak.

Twitter hesap açmak

 

Twitetr’da Hesap Kapama (Silme)

Twitter hesabınızı kapamak için, profilinizin sağ üst köşesindeki dişliye tıklayın, ayarlar sekmesini kullanarak açılan sayfanın en sonuna doğru gidin. Hesabımı devre dışı bırak butonunu tıkladıktan sonra şifrenizi girin, hesabınız kapanacaktır.

 

Twitetr’da ki arama motorlarından zaman içinde silindiğini göreceksiniz.

Mention, dikkat çekmek anlamındadır. Mention yapmadan önce tweet alanı üzerine “@” koyar ve kullanıcı adını yazarsınız. Mesajınızı gönderdiğinizde bu kişiye bildirim gider. Yani attığınız bir tweetten bir kişinin haberdar olmasını istiyorsanız, o kişiyi mention lamanız gerekmektedir.

mention nedir

Yukarıdaki örnekte, @TTDestek şeklinde mention yapılarak, atılan bir tweetten TTnet in resmi destek ekibinin haberdar olması sağlanıyor.

Retweet etmek, övmek, beğenmek, aynı fikirde olmak, onure etmek ve hayranlık duymak anlamına gelmektedir. Öncesinde retweet etmek için İletinin başına RT yazılırdı fakat şimdi retweet butonu üzerine tıklayarak kolayca yapılır.Bir Tweet, retweet edildiğinde, retweet eden kişinin listesindeki tüm arkadaşlar tarafından görülür. Aynı zamanda tweetin kaynağındaki kişi de gözükür.

Ekran Resmi 2013-06-13 16.15.45

Yukarıdaki örnekte, @GuErgen tarafından atılmış bir tweet, Pelin Özkan tarafından retweet edilmiş.

 

Favorite tuşu da aynı şekilde kullanılır fakat favorite ettiğiniz tweet sadece favorites listenizde profiliniz üzerinden ayrı bir sekmede görüntülenebilir.

Twitter Nedir

Yukarıda bir tweetin altında çıkan menuler gösterilmiştir. Bu tweet 724 kere tweet edilmiş ve 47 kez favorilere eklenmiştir.

Twitter bir çevirimiçi paylaşım sitesidir. 22 Mart 2006’ da Jack Dorsey tarafından kurulup geliştirilmiştir. Logosunu Celtics’ in efsanevi oyuncusu Larry Bird’ den esinler ve “Mavi Kuş” simgesidir.

twitter-logoTwitter kullanıcılarının açmış oldukları kişisel hesap, kendilerini ifade edebilmek adına belirleyecekleri profil fotoğrafı, profil tasarımı ve kullanıcı isimlerini belirlemesine ve 140 karaktere kadar kendini ifade etmesine olanak tanır.

Fikir paylaşımının karşılıklı olarak sürdürülebilmesi, yayılması ve kişiler arası etkileşimin arttırılabilmesi adına Twitter kültürünün çeşitli davranış kodları vardır. Bunlar “favorite”, “retweet” @mention ve “quote” olarak gruplandırılabilir. Bu yönde davranışları tetikleyen “TrendTopic” ve “hashtag” gibi kavramlar da vardır. Tüm bu bilgileri paylaşmadan önce bilinmesi gerekir ki Twitter günümüz çağrı merkezlerinin önüne geçerek müşteri ilişkileri yönetimi, rekabet analizi ve şikayet yönetimi yapmak için birebir önemli bir mecra haline gelmiştir. Kullanıldığı endüstriye göre kullanım şekilleri farklılık gösterir.

Zaman içerisinde mobilize olarak özellikle son 3 yıldır geliştirildi ve şu an oldukça yaygın durumda. Blackberry, Windows, Android ve IOS uygun hale getirildi ve Türkçe lokalizasyonu 2011 yılında tamamlandı.